Претепале сопственик на локал зашто не им се допаѓала музиката

457

Отворена е истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека на 13 март во угостителски објект во Скопје извршиле кривично дело „насилство“  од член 386 став 6 во врска со став 3 и став 1 од Кривичниот законик.

Осомничените, како гости во угостителскиот објект во трговскиот центар „Беверли Хилс“, делувајќи во состав на група, извршиле грубо насилство врз сопственикот на локалот, а кај присутните други гости и вработени предизвикале чувство на загрозување, страв и несигурност, соопштуваат од обвинителството.

Како што се наведува, двајца од осомничените биле незадоволни од третманот и услугата и започнале вербална расправија со оштетениот, инсистирајќи во локалот да им биде пуштена одредена музика по нивна желба. Сопственикот одбил со образложение дека работното време на објектот е истечено и мора да затвори. По ова, осомничените му се заканиле и започнале да кршат шишиња и чаши, а откако им било наложено да го напуштат објектот, физички го нападнале сопственикот, удирајќи го со тупаници во пределот на главата и телото. Кон тепачката се приклучило и третото осомничено лице, кое дополнително влегло во објектот, па замавнувајќи со дрвена дршка од метла повеќепати го удрил оштетениот. Од нанесените удари, сопственикот на угостителскиот објект се здобил со тешки телесни повреди – повеќе набиеници и една скршеница во пределот на главата, по што успеал да се оттргне и засолни во кујната на локалот. По предлог на надлежниот јавен обвинител, судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје на осомничените лица им определи мерки на претпазливост.

Спонзорирано