ПРИТВОР ЗА СКОПЈАНЕЦОТ КОЈ ПУКАШЕ ВО СЕЛО ПАНТЕЛЕЈ

220

Кочанското Јавно обвинителство отворило истрага за за 24-годишен скопјанец за кривични дела убиство и неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.
Сега осомничениот, во вторникот, во селото Пантелеј, се обидел од живот да лиш две лица. Имено, по кратка расправија и физичка пресметка со еден од оштетените, обвинетиот земал ловен карабин којашто неовластено ја поседувал и со неа се упатил кон оштетениот. Откако бил забележан како се приближува оштетените се скриле во една викендичка на, но осомничениот од непосредна близина пукал низ дрвената врата на викедицата.
На осомиичениот, по предлог на Обвинителството, судот му изрекол мерка притвор во траење од 30 дена.

Спонзорирано