Истрага против три лица за разбојништво во село Рибарци

442

Основното јавно обвинителство – Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство сториле кривично дело „разбојништво“ од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Осомничените на возраст од 26, 21 и 19 години, на 27 јуни минатата година во селото Рибарци, претходно договорени и маскирани со црни чорапи на главите, отишле пред куќата на една оштетена. Со нож ја пресекле заштитната мрежа за инсекти на прозорецот од гостинската соба на куќата, го отвориле прозорецот и влегле  внатре. Притоа ја фатиле оштетената за рацете и за устата за да не вика и со нож и се заканиле  дека ќе ја нападнат. Додека едниот од осомничените ја држел оштетената, другите двајца пребарувале низ собите и одзеле женска кожна чанта во која имало банкноти од различни валути и други вредни предмети, во вкупна вредност од 67.000 денари.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Битола достави предлог за определување мерка притвор за двајца од осомничените, додека за третиот предложи мерка куќен притвор.

Спонзорирано