Притвор за двајца од МВР за инцидентот во Шуто Оризари

Постапувајќи по кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, во врска со настанот во Шуто Оризари, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за...

Дескоска: Ќе има одговорност за „бомбите“

-Одговорност за сторените кривични дела мора да има. Ниту еден криминал не смее да остане неказнет, не смее да се бараат процедурални причини за...

Најавена истрага за организаторите на 27 април

Обвинителката Вилма Русковска најави денеска дека очекува во најкраток рок да се донесе наредба за спроведување истрага и за организаторите на настаните од 27...

Средба Јанева – Јовески: ќе продолжи постапувањето по „бомбите“

Државниот јавен Љубомир Јовески денеска одржа работна средба со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по мислењето на Врховниот суд околу истрагите за случаите што...

Обвинителен акт за поседување 300 килограми марихуана

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 достави обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривично...

ФОРМИРАНА МРЕЖА ЗА БОРБА ПРОТИВ ГОВОР НА ОМРАЗА

Со потпишување на заедничка Декларација против говорот на омраза во медиумите и интернетот формирана е Мрежата за борба против говорот на омраза во медиумите....

Пет лица под истрага за насилството во Шутка

Основното јавно обвинителство - Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело „насилство“...

Врховен суд му ги врзува рацете на СЈО

Врховниот суд одржа oпшта седница зад затворени врати на која, донесе начелно правно мислење дека Специјалното јавно обвинителство не може...

Обвинителството отвори предмет за МРП-вакцините

Основното јавно обвинителство - Скопје отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на...

Референт во затворот во Кшање продавал телефон на затвореници

Кумановската полиција поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против 44 годишен кумановец, референт за практична обука на затворениците, кој...