Software solutions

ВМРО-ДПМНЕ – ДЕМОКРАТСКА ФРАКЦИЈА БАРА ОДГОВОРНОСТ ЗА РАЗГРАДУВАЊЕ НА ПРАВОСУДНИОТ СИСТЕМ

Фракцијата реагира на неекстрадирањето на Горан Грујовски и Никола Бошковски и бара од надлежените државни органи да стават крај на разградувањето на правосудниот систем   „Членовите...

ДИРЕКТОР И РАКОВОДИТЕЛ НА КАВАДАРЕЧКИ „КОМУНАЛЕЦ“ ОСОМНИЧЕНИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ

Министерството за внатрешни работи, со кривична пријава, ги сомничи директорот на ЈП „Комуналец“ и раководителот на „Водовод и канализација“ за причинета штета од 3,4...

ЕКСКЛУЗИВНО: СВЕДОЦИ ТВРДАТ ДЕКА БЕЗБЕДНОСТА НА ЈАНКУЛОСКА НЕ БИЛА ДОВЕДЕНА ВО ПРАШАЊЕ

Поранешната министерка, Гордана Јалкулоска, според нашите извори, била на оддалеченост од два километри од местото каде полицијата се пресметувала со криминална група и незината...

„ЧАРЛИЕВИТЕ АНГЕЛИ“- НОВ ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА СЈО!

По објавата на документарниот филм „Трите“,од Специјалното јавно обвинителството се најавува нов проект поврзан со работењето на обвинителите од ова Обвинителство. Имено, како што потврдуваат...

СЈО СО НОВА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА

Специјалното јавно обвинителство денеска, напладне, ќе одржи прес конференција, но оттаму не соопштуваат што е повод за денешната средба со новинарите. „Денес, со почеток во...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле судските закони

ласта и опозицијата постигнале согласност за реформските закони од областа на судството. Законите за судови и за Судски совет поминаа на вчерашната владина седница...

Заев бара решение за судирот меѓу адвокатите и нотарите

Премиерот Зоран Заев закажал состанок со министерот и со заменик-министерот за правда, неговиот советник за правни работи и со претседателите на коморите на нотари...

УАПСЕН СОРАБОТНИК НА МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ

Поради постоење на основано сомневање дека ја злоупотребил својата службена положба и овластување, денеска попладне, по налог на Јавното обвинителството, од слобода е лишен...

За Советот на обвинители Зврлевски е сѐ уште главен обвинител

Марко Зврлевски е сѐ уште шеф на државното Јавно обвинителство, ако се суди според информациите што може да се најдат на интернет старницата на...

ОТВОРЕНА ПРЕДИСТРАГА ЗА КОНЦЕСИЈАТА ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЈА НА РУДНИКОТ „КАЗАНДОЛ“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, како што објави порталот „Призма“, отворило предистражна постапка за рудникот за бакар „Казандол“. Според пишувањето...