ВЕШТАЊЕТО ГО ОДЛОЖИ СУДЕЊЕТО ЗА ДИМЧЕ КРСТЕВ ЗА НАСИЛСТВАТА ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР

Одложено е днешното рочиште за седмообвинетиот Димче Крстев,кому му се суди во издвоена постапка  за насилствата во Општина Центар.Судот го одложи рочиштето,бидејќи не е...

УСЛОВНА КАЗНА ЗА ИВОНА ТАЛЕВСКА ЗА ЗАТАЈУВАЊЕ ДАНОК

Новинарката Ивона Талевска, обвинета  во случајот “Тифани“, по нејзино признание дека затајувала данок, од судијката Софија Лаличиќ е осудена на казна затвор во траење...

СЕЛА СВЕДОЧЕШЕ ПРЕД СУД: ТОЛПАТА ВИКАШЕ ЌЕ ТЕ УБИЕМЕ!

Лидерот на Алијансата на Албанците,Зијадин Села денес во судница се соочи со своите напаѓачи,кои го нападнаа во собранискиот дом пред неполни 10 месеци.Присетувајќи се...

СЛУЧАЈ „ТРАЕКТОРИЈА“: ЗА ГРУЕВСКИ И НЕГОВИТЕ АДВОКАТИ СПОРНИ СЕ СМС- ПОРАКИТЕ

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се противи судот да ги изведе како доказ СМС пораките кои што како такви ги предложи Специјалното јавно...

СЛУЧАЈ „ТАРИФА“: ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕЛЕМ ТРАЕЛЕ СЕ ДО ДЕНОТ НА ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОР

За СЈО останува нејасно како е можно да се избере „најповолен понудувач“, кога преговорите траеле се до моментот додека не бил ставен потпис на...

„ТРУСТ“ ОДЛОЖЕН ЗА 20 ФЕВРУАРИ,ЗАРАДИ БОЛЕСТ НА АДВОКАТКАТА САЊА АЛЕКСИЌ

Болеста на адвокатката на  второобвинетиот Василије Авировиќ ја одложи денешната расправа за случајот „Труст“,која е при крајот на доказната постапка.Судијката Лидија Трајковска Зимбовска со...

АДВОКАТИТЕ ПРИГОВАРААТ НА СЕ ШТО Е ВО ВРСКА СО „МЕРЦЕДЕСОТ“ ОД 600.000 ЕВРА

Цели два часа адвокатите на овинетите во случајот наречен „Тенк“, наизменично, приговараа на речеси се што Специјалното јавно обвинителство го доставило како доказ до...

„Монструм“ почнува од почеток со старо обвинение,новото рочиште на 14 март

Предметот  „Монструм“ за петкратното убиство на петмината Македонци  кај Смиљковското езеро, што  се случи за време на Велигденските празници во  2012  година,а кој пред...

НИКОЛА ГРУЕВСКИ СЕГА Е НЕЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА СУДОТ

Обвинетиот Никола Груевски, но и неговиот министер Миле Јанакиски, е незадоволен од „темпото“ на судење за предметот наречен „ТНТ“, односно за незаконското урививање на...

ОБВИНЕТИОТ ДРАГАН ПАВЛОВИЌ – ЛАТАС НЕ ДОЈДЕ НА СУДЕЊЕ

Денештото рочипште на судскиот процес наречен „Тотал“, а во кој обвинет е Драган Павловиќ Латас, се одложи токму поради неприсуство на споменатиот. Неприсуството на Латас,...