СЈО ПОБАРАЛО УКИНУВАЊЕ НА ПРИТВОРОТ ЗА „ТАРГЕТ-ТВРДИНА“, НО И ПРИТВОР ЗА МИЈАЛКОВ ЗА „ИМПЕРИЈА

0
1013

Специјалното јавно обвинителство вчера попладне до скопскиот кривичен суд излегло со два предлога: Со првиот предлог обвинителството побарало укинување на мерката притвор за Сашо Мијалков за предметот наречен „Таргет-Тврдина“, а со вториот предлог да му се изрече притвор, но за случајот „Империја“.
Првото барање на СЈО е прифатено, односно уважен и тој е укинат. Жалба, по оваа одлука не го одлага извршувањето, а вториот предлог, со кој се прифаќа изрекување мерка притвор за „Империја“ се однесува на кривични дела од член 394 и 273 став 5 , односно за пријавување на кривични дела и за дополение на доказна постапка, а притворот се однесува на член 165 точка 1 и точка 2 односно на постоење на опасност од бегство и за влијание врз сведоци.
Кривичната истрага за предметот „Империја“ формално беше отворена пред дне седмици кога јавно беа соопштени имињата на осомничените: Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Ненад Јосифовиќ, Цветан Панделески, Ратка Куноска-Камчева, Христина Камчева-Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски. Споменатите, според СЈО, се сомничат дека сториле кривични дела: злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари и други приноси од казниво дело.
Петмина од нив, односно Орце Камчев, Цветан Панделевски, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска, Тодор Мирчевски, но од СЈО најавија дека листата на осомничени, како и износите на злоупотребени или испрани пари, ќе се зголемува. Засега во „игра“ се нешто преку 10 милиони евра испрани пари и затоа СЈО побара и доби блокада на сметки и забрана за оттуѓување на фирмите. „Орка холдинг“, „Систина“, Земјоделски комбинат „Пелагонија“, „Ексико“ и уште неколку други.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here